👤

1. What acceleration will result when a 12 N net force applied to a 3 kg object? A 6 kg object?

Sagot :

Answer:

4m/s, 2m/s2

Explanation:

F 12 N

m= 3kg

a =?

F ma

a = F/m= 12/3= 4 m/s

when m= 6kg

a F/m 12/6 2 m/s2

Explanation:

PA BRAINLIEST