👤

one side of a kite is 5cm less than 7 times the length of another .if the perimeter is 86 c,find the length of each side of the kite​

Sagot :

Answer:

one side of a kite is 5cm less than 7 times the length of the other. if the perimeter is 86cm, find the length of each side of the kite

---------

One side = 1/2 the perimeter = 43 cm

L + W = 43

L = 7W - 5