👤

1. Find the distance travelled if going at 100 kph for 2 hours.
a. 50 km
B. 150 km
C. 200 km
D. 0.5

2. Find the distance travelled when travelling at 55 kph for 2 hrs and 30 min

a. 137. 5 km
b. 126.5 km
C. 27.5 km
d. 8250 mph


Sagot :

Answer:

1. C. 200 km

2. A. 137.5 km

Answer:

1). C

2). A

Step-by-step explanation:

Solution:

1).

D = S × T

D = 100 kph × 2 hours

D = 200 km

2).

D = S ÷ T

D = 55 kph × 2 hours & 30 minutes (2.5 hours)

D = 137.5 km

sana nakatulong :>

#CarryOnLearning