Sagot :
Answer:
It takes a truck travelling at a velocity of 90 km/ hr to travel 990 km in 11 hours
Explanation:
[tex]time = \frac{distance}{speed} \\=\frac{990}{90} \\= 11[/tex]
Answer:
t = 11hr, How long does it take a truck travelling at a velocity of 90 km/ hr to travel 990 km? It will take 11hr
Explanation:
How long does it take a truck travelling at a velocity of 90 km/ hr to travel 990 km?
Given:
s = 90km/hr
d = 990km
Formula:
t = d/s
t = 990km/90km/hr
- remember the unit km will be cancelled, so the unit left is hr.
t = 11hr