Sagot :
Answer:
70m/min
Explanation:
To calculate for the speed, use the formula speed= distance/time
Solution:
Speed =?
Distance = 350m
Time = 5mins
Speed = 350m/5mins
Speed = 70m/min
Therefore, the speed of the ambulance would be 70m/min.
Answer:
70m/min
Explanation:
To calculate for the speed, use the formula speed= distance/time
Solution:
Speed =?
Distance = 350m
Time = 5mins
Speed = 350m/5mins
Speed = 70m/min
Therefore, the speed of the ambulance would be 70m/min.