👤

calculate the mass of SO2 that could be produced from 2.50 moles O2. ​

Sagot :

Answer:

Let us first write the balanced chemical equation for this reaction.

S + O2→ SO2

As per stoichiometry 1 mole of oxygen will produce 1 mole of sulphue dioxide. So 2.5 mole of oxygen will produce 2.5 mole of sulphur dioxide.

We know,

1 mole of any substance=Gram molecular mass of that substance.

So, 1 mole of SO2=Gram molecular mass of SO2

=(1×32)+(2×16) g

=64 g

So mass of 2.5 moles of SO2 = 64×2.5=160 g of SO2

Hence the answer is 160 g of SO2.

Hope you understood the answer.

Thank you.