👤

A bus changes its speed from 20 miles/hr. to 35 miles/hr. in 5 seconds. What is its acceleration?​

Sagot :

Answer:

3 mi/h

Explanation:

Formula: Vf-Vi ÷ time elapsed

Solution:

=35mi/h - 20mi/h ÷ 5 s

=15mi/h ÷ 5 s

=3mi/h

:)