👤

V1T2 = V2T1

1 atm = 760.0 mm Hg = 101.3 kPa
Calculate the decrease in temperature when 6.00 L at 20.0 °C is compressed to 4.00 L.


Sagot :

Given:

[tex]V_{1} = \text{6.00 L}[/tex]

[tex]T_{1} = \text{20.0°C + 273.15 = 293.15 K}[/tex]

[tex]V_{2} = \text{4.00 L}[/tex]

Unknown:

[tex]∆T[/tex]

Solution:

Step 1: Calculate the final temperature.

[tex]\frac{V_{1}}{T_{1}} = \frac{V_{2}}{T_{2}}[/tex]

[tex]T_{2} = T_{1} × \frac{V_{2}}{V_{1}}[/tex]

[tex]T_{2} = \text{293.15 K} × \frac{\text{4.00 L}}{\text{6.00 L}}[/tex]

[tex]T_{2} = \text{195.433 K} [/tex]

Step 2: Calculate the decrease in temperature.

[tex]∆T = T_{2} - T_{1}[/tex]

[tex]∆T = \text{195.433 K} - \text{293.15 K}[/tex]

[tex]∆T = -\text{97.72 K}[/tex]

#CarryOnLearning