Sagot :
Answer:
Formula of the compound is Al(NO3)3. There are many different physical properties of this compound. For example, aluminum nitrate has molar mass which is equal to 212.996 g/mol.
Explanation:
I hope it helps
Answer:
212.996238 g/mol
Explanation:
Al = 26.981538 × 1 = 26.981538
N = 14.0067 × 3 = 42.0201
O = 15.9994 × 9 = 143.9946
26.981538 + 42.0201 + 43.9946 = 212.996238