👤

For numbers 11-15
Mother bought sacks of rice for her sari-sari store at Php 1 125.75 per sack How much did she pay for 95
sacks?
11. What is asked in the problem?
The total number of liters of crude oil will his jeepney consume in 9.5 days.
b. The total cost of 9.5 sacks of rice
The total profit of mother
12. What are given?
a. Php 1 125.75
b. 9.5 sacks
Php 1 125.75 and 9.5 sacks
13. What operation to be used?
a. Multiplication
b. Addition
c.Division​