👤

3. For every box of candy bars, Mother paid Php95.00. How many boxes did
Mother buy for Php 475.00?
4. At a grocery store that was a having a big sale, 3 cans of milk cost Php 75.00
How much did Mila pay for 12 cans?
5. Every 4 days, Cito saves Php25.00 from his allowance. How long will it take
for him to save Php150.00?​


Sagot :

Answer:

3. Php 475 ÷ Php 95 = 5

5 box of candy bars mother can buy.

One box of candy bars is Php 95 so in Php 475 mother can buy 5 box of candy bar.

4. 12 ÷ 3 = 4

4 × Php 75 = Php 300

Mila will pay 300 pesos for 12 cans of milk.

In Php 75 can buy 3 cans of milk so if Mila will buy 12 cans of milk she will pay Php 300.