👤

if the marble has a mass of 6 grams and an initial speed of 1m/s, what is the marbles momentum?​

Sagot :

MOMENTUM

Given

  • Mass (m) = 6 g
  • Velocity (v) = 1 m/s
  • Momentum (p) = ?

Convert the mass from g to kg

1 kg = 1000 g

(6 g) / (1000 g / 1 kg)

= 0.006 kg

Calculate the momentum

p = mv

p = (0.006)(1)

p= 0.006 kg m/s

[tex] \: [/tex]

#CarryOnLearning