👤

James invests $4000 in a bank at 5% simple interest for 3years. How much will he have at the end?



Please help me. Thank you!​


Sagot :

Answer:

$4,600/4,631

Step-by-step explanation:

First, converting Rate(R) percent to r a decimal

r = R/100 = 5%/100 = 0.05 per year.

Solving our equation:

A = 4000(1 + (0.05 × 3)) = 11937.5

A = $4,600

Answer:

$4,600/4,631

  • HOPE IT HELPS