👤

How long does it take for Zoren's car to change its velocity from 12 m/s to 25 m/s it it accelerates at 6.7 m/s²?

Sagot :

Answer:

Vi is the initial velocity, unit is in m/s. t is the time, unit here is in seconds. For the given information. Vi = 12 m/s. Vf = 25 m/s. a = 5 m/s². t = ? Solving the problem. Now, let us solve for the time using the formula and substituting the given information, we have: a = (Vf - Vi) / t. 5 m/s² = (25 m/s - 12 m/s)

Explanation:

yw :D