Sagot :
In the given problem, apply your knowledge in algebraic expression and basic mathematics specially in solving word problem about free fall in physics.
Problem
How long will it take an object to fall from a height of 1608 ft?
Solution
Assume the problem is neglecting air, use the formula of free fall ∆y = 1/2gt²
∆y is the change of y (height)
t is the time (s)
g is the specific gravity (9.81 m/s²)
When y = 1608 ft, y2 = 0 (final distance), thus ∆y = 1608 ft
1608 ft = 490.12 m, approximately 490 m
∆y = 1/2gt²
490 = 1/2(9.81)t²
980 = 9.81(t)²
t² = 490/9.81
t² = 49.95
t = √49.95
t = 7.07
t = 7 s
Answer: 7 seconds
Learn more about free fall here at
https://brainly.ph/question/2624930
#CarryOnLearning
#BRAINLYFAST