Sagot :
Answer:
400m in 20s by using the formula: average speed = distance traveled / elapsed time = 400m/20s = 20m/s. However, this is an average speed so the car could have been moving faster or slower at different points during those 20 seconds
Answer:
400m in 20s by using the formula: average speed = distance traveled / elapsed time = 400m/20s = 20m/s. However, this is an average speed so the car could have been moving faster or slower at different points during those 20 seconds