👤

Read,analyze and solve the problem.

1) 5 pupils sharedthe expenses for their project in TLE. They bought 1 wholr illustration board for Php 75.00 and an oil pastel for Php155.00. How much money did each pay?

A-asked=_________________________________

G-given=_________________________________

O-operation=______________________________

N-number sentence=________________________

S-solution=_______________________________

A-answer with correct unit and label=___________

(Pa answer po yang AGONSA po pansweran)


Sagot :

Answer:

A: The amount of money they each of the 5 pupils will pay

G: 5 pupils

P75

P155

O: Addition and Division

N: (P75+P155)÷5

S: (P75+P155)÷5

=P230÷5

=P46

A=P46

sana makatulong

pa-brainliest po! thanks

QUESTION:

5 pupils sharedthe expenses for their project in TLE. They bought 1 wholr illustration board for Php 75.00 and an oil pastel for Php155.00. How much money did each pay?

ANSWER USING AGONSA:

A-asked= The number of money did each pay.

G-given= 5 Pupils, 1 whole illustration board, PhP 75, PhP 155

O-operation= Additon and Division

N-number sentence= (75+155)÷5= N

S-solution=

(75+155)÷5=

230÷5=

46

A-answer with correct unit and label= 46 PhP per Pupils

pa heart and brainliest po :] ty

hope it helps you :]

Correct me if im wrong :]