👤

How many grams of calcium carbonate
(CaCO3) is present in 5 moles of the
substance?


Sagot :

Answer:

0.2 moles

Explanation:

CaCO 3

atomic mass = 40+12+3×16

=100

moles =

atomicmass

gramweight

= 100

20

(given)

=0.2 moles