Sagot :
Answer:
37.5 m/s
Step-by-step explanation:
vf=vo+at
vf is the final velocity
vo is the initial velocity
a is acceleration
t is time
Substitute
Then,
vf=20+3.5(5)
=37.5 m/s
#Sana Nakatulong ako sayo lodi :)
#CarryOnLearning
Answer:
37.5 m/s
Step-by-step explanation:
vf=vo+at
vf is the final velocity
vo is the initial velocity
a is acceleration
t is time
Substitute
Then,
vf=20+3.5(5)
=37.5 m/s
#Sana Nakatulong ako sayo lodi :)
#CarryOnLearning