👤

joshua paid 680 of pair of rubber shoes that was on sale at 30% discount how much was the original price of the rubber shoes​

Sagot :

Answer:

n = 971.43

Step-by-step explanation:

Let n be the original price of the shoes

30%/100%=0.30

n - n(0.30) = 680

n - 0.30n = 680

0.70n = 680

n = 680/0.70

n = 971.43

In Studier: Other Questions