👤

75000 at a bank has 9% interest compounded annually, for 2 years. Find the present value


Sagot :

Answer:

1,350,000 PESOS

Step-by-step explanation:

75,000 × 2 = 150,000

150,000 × 9 = 1,350,000

Answer:

89, 107.5

Step-by-step explanation:

9%of 75000=6750

1 year =81, 750

9%of 81,750= 7,357

2 years = 89, 107.5

Sana po makatulong