Sagot :
Answer:
1. 24, 26, 28
Let n = first even number
n+2 = second even number
n+4= third even number
n+n+2+n+4=78
3n+6=78
3n+6-6=78-6
3n=72
3n÷3=72÷3
n=24
n+2=24+2
n+2=26
n+4=24+4
n+4=28
2. 225 steps
60:40=__:150
Direct Variation
150×60=9000
9000÷40=225
3. 83.25%
140000-23451=116,549
116,549÷140000=0.8325
0.8325×100=83.25%
4. 280 kg
Let n =sold in the morning
2n = sild in the afternoon
n+2n=420
3n=420
3n÷3=420÷3
n=140
2n=2×140
2n=280
5. After 24 minutes
LCM of 6 and 8
6=6,12,18,24
8=8,16,24
6. 150
N÷5÷2=15
Do it backwards.
Instead of division, it should be multiplication.
15×2=30
30×5=150
7. 135 km/h
Speed=Distance÷Time
Speed=405÷3
Speed = 135
8. 150 m
Distance = Speed×Time
Distance = 6×25
Distance = 150
9. 56 bookcases
8×7=56
10. 840 minutes
60×14=840