👤

Solve:
1. A kilo of rice costs P46.50. How much will 8 kilos cost?
2. Teacher Marife worked 35.7 hours in 1 week. If her hourly rate is P350.50,
what was her pay for a week?
3. Mr. and Mrs. Allan Dela Vega have 5 children. One Sunday afternoon, they
had snacks at Mc Donald. Each child ordered value meal worth P59.50. How
much did Mr. and Mrs. Dela Vega spend for the children?
4. Mrs. Santos donated 450 packs of foods to the frontliners that costs her
P150.95 per pack. How much is her total donation to the frontliners?
5. The product of two decimal numbers is 0.48. Their sum is 1.4. What are the
two decimal numbers?​