👤


2. Problem Solving
A paper balloon costs Php7.50. What is the cost if I buy 6 balloons?
Solution:
My Auntie bought 3 kg of pork and 2.5 kg of chicken. If the pork costs Php110.50 per
kilogram and she spent a total of Php580.00, how much did she pay for a 2.5 kg of
chicken?
Solution:
item A costs Php22.50 per kilogram and item B costs Php18.25 per kilogram. Which costs less:
2.5 kg of item A or 3.2 kg of item B? By how much?
Solution:
Marianne pays Php79.85 each month as membership cost to her gym. How much money does
she pay annually?
Solution:
Gary surveyed his classmates at the school and found out that they play sports for about 3.8
hours per week. About how many hours do his classmates spend while playing sports in a year
that has 52 weeks?
Solution:​


Sagot :

Answer:

7.50 ×6 =45 is the cost of 6 balloon

110.50×3=331.50

580-331.50=248.50 pesos she pay for 2.5 kg of chicken

Item a 22.50×2.5 =56.25

Item b 18.25×3.2=58.4

The item a cost less, 2.15 is the difference

3.8×52=192.6 hours

I hope its help