Sagot :
Solution:
Step 1: Calculate the molar mass of H₂O.
molar mass = (1.008 g × 2) + (16.00 g × 1)
molar mass = 18.016 g
Step 2: Calculate the number of moles of H₂O.
[tex]\text{moles of H₂O = 40.0 g H₂O} × \frac{\text{1 mol H₂O}}{\text{18.016 g H₂O}}[/tex]
[tex]\boxed{\text{moles of H₂O = 2.22 mol}}[/tex]
#CarryOnLearning