👤

4. 24 students in a class took a Science test. If 18 students passed the test, what percent
do not pass the test?​


Sagot :

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

18 (Percentage) ÷ 24 (Base) = .75

.75 x 100 = 75 -- 75%

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

If you will do the simplest way,all you have to do is find its

main half or 50% then you will divde it by 2 to know the other half or 25% which is

24 divided by 2

24÷2=12

12÷2=6

Simply, 12=50% of 24

6=25% of 24

So 18 passed the test so 12 + 6 = 18

75% of the students passed the Science test so it will leave the other 25% which is 6 that did not passed the test thx.

#CarryOnLearning