👤

SOLVE EACH PROBLEM - MATH

the following mathematical statements describe cost and revenue in pesos from the production and sale of y units of teddy bears.

Cost (A) of manufacturing:
A = 45y + 90
Cost (B) of marketing:
B = 3y² - 5y + 25
Revenue (R) from sales:
R = 10y² + 20

1. What is the cost of manufacturing 50 units of teddy bears?

2. What is the cost of marketing 50 units of teddy bears?

3. What is the total cost of manufacturing and marketing 50 units of teddy bears?

4. What is the revenue from selling 50 units of teddy bears?

5. if we assume that the profit is revenue minus total cost, what is the profit from selling 50 units if teddy bears?​


SOLVE EACH PROBLEM MATH The Following Mathematical Statements Describe Cost And Revenue In Pesos From The Production And Sale Of Y Units Of Teddy Bears Cost A O class=

Sagot :

Answer:

1.2340

2.7275

3. 9615

4. 25020

5. 15,405

Step-by-step explanation:

1. A= 45(50) + 90

= 2250 +90

=2340

2. B= 3(50)^2 -5(50) +25

=7500- 250+ 25

=7250+ 25

= 7275

3. solutions in A + B=Total Cost

2340+ 7275= 9615

4. R= 10(50)^2 + 20

=25000+ 20

=25020

5. Revenue-(A+B)= profit

25,020- 9615= 15,405

Kindly recheck the answer. Thank You.