👤

Solve and answer the following problems.
1. joseph bought 1 dozen of eggs ( 12 eggs ) at P4.50 per egg. how much did he pay?
Guide in aswering the problem:
a. what is asked? ____________________________________________________
b. what are given? ___________________________________________________
c. what operation to be used? __________________________________________
d. what is the number sentence? ________________________________________
e. show your solution and give the complete answer


Sagot :

Step-by-step explanation:

ᴀ.how much did he pay?

ʙ.

ᴄ.1 ᴅᴏᴢᴇɴ,ᴘ4.50,12 ᴇɢɢs

Answer:

a.How much did he pay?

b.1 dozen of eggs

c.multiplication

d.12x4.50=N

e. 4.50

x      12

⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻

 54.00

#carryonlearning